درمان آرتروز زانو با بهترین روش ها

شایع ترین دلایل زانو درد و درمان آرتروز زانو

تمامی انسان های مختلف جهان ممکن است در طول زندگی خود با بیماری ها و مشکلات گوناگونی روبرو شوند. یکی از بیماری های شایع در اکثریت انسان ها و به خصوص افرادی که از سنین بالای 50 سال بهره مند هستند، آرتروز می باشد. آرتروز می تواند نقاط مختلفی از بدن را تحت تاثیر قرار دهد که یکی از آن ها زانو می باشد. در حال حاضر آرتروز زانو به عنوان یکی از شایع ترین بیماری ها و درمان آرتروز زانو یکی از چالش ها در میان افراد بالای پنجاه سال شناخته می شود.

این بیماری در سال های گذشته به میزانی گسترده شده که ایرانیان بسیار زیادی نیز مبتلا به آن هستند. توجه داشته باشید که با پیشرفت علم، روش های زیادی برای درمان آرتروز زانو به وجود آمده است. در همین راستا درمان آرتروز نیز در تناسب با گذشته کمی آسان تر شده است.

در سال های اخیر مراکز و مجموعه های بسیار زیادی در نقاط مختلف کشور ایران نسبت به شرح راه های درمان آرتروز زانو اقدام کرده اند. برخی از این مراکز با پاسخ به سوالاتی مانند برای درمان آرتروز زانو چه باید کرد؟ و همچنین آیا آرتروز زانو قابل درمان است؟ در تلاش هستند تا در این زمینه به کمک مردم کشورمان بیایند. افرادی که قصد دارند از انواع روش درمان آرتروز زانو استفاده نمایند، باید با از اطلاعات کاملی در رابطه با این بیماری و همچنین روش های درمان آن بهره مند باشند. این مسئله قطعا در کیفیت درمان شما تاثیر قابل توجهی را خواهد گذاشت.

احساس درد در ناحیه زانو و درمان آرتروز زانو
احساس درد زانو

آرتروز زانو چیست؟ با این بیماری بیشتر آشنا شوید

مفصل زانو به عنوان یکی از مهم ترین و اصلی ترین نقاط بدن هر انسان به شمار می رود که عملکرد صحیح آن نقش موثری را در زندگی انسان دارد. در همین راستا رسیدگی و مراقبت های صحیح از زانو موجب می شود تا شما سالیان دراز از این بیماری به دور باشید.

برخی اوقات، ممکن است بافت غضروفی میان مفصل های شما فرسایش پیدا کند. هنگامی که بافت میان غضروف های بدن شما با یکدیگر فرسایش داشته باشند، استخوان های زانو به یکدیگر نزدیک خواهند شد. در اثر نزدیکی استخوان ها به یکدیگر، ساییدگی قابل توجهی میان استخوان ها رخ می دهد که موجب بیماری هایی همچون آرتروز زانو می شود. این ساییدگی می تواند موجب شود تا فرد بیمار با مشکلاتی همچون زانو درد، ورم مفصل، بی حرکتی، خشکی، زائده های استخوانی، کاهش توانایی حرکتی و … مبتلا شود. تمامی موارد ذکر شده از نتایج بیماری مفصل زانو خواهند بود.

بر خلاف عقیده بسیاری از مردم کشورمان، روش هایی برای درمان آرتروز و ساییدگی زانو وجود دارند. بسیاری از افراد معتقد هستند که اگر با مشکلات ذکر شده روبرو شدند، دیگر باید امید خود را از دست بدهند و از روش های درمان این بیماری دوری کنند. توجه داشته باشید که اگرچه روشهای درمان آرتروز زانو قطعی نیست، اما تا میزان بسیار زیادی موثر خواهد بود. در بسیاری از موارد، پزشکان شما را ملزم به انجام تمرینات تقویتی و همچنین استفاده از بریس های زانو خواهند کرد. این روش ها در برخی از شرایط می تواند تاثیرات مثبتی را در درمان آرتروز زانو ایجاد کنند.

علت و درمان آرتروز زانو را شناسایی کنید

بسیاری از افراد به دنبال پیشگیری و درمان آرتروز زانو هستند، این دسته از افراد نیاز دارند تا در ابتدا علت آرتروز خود را متوجه شوند. از اصلی ترین دلایل ابتلا به آرتروز زانو که می توان از طریق روش های درمان آرتروز زانو به آن پرداخت، بالا رفتن سن می باشد. به طور کلی بر اساس تحقیقات گسترده انجام شده توسط محققین جهان، آقایان و بانوان پس از گذر کردن از سن 50 سالگی، به صورت تدریجی به بیماری آرتروز زانو مبتلا خواهند شد.

از دیگر دلایل آرتروز زانو وارد شدن ضربه های بسیار شدید به زانوی شما می باشد. این نوع از ضربه ها ممکن است در اثر مشکلات و حوادث قبلی اتفاق افتاده باشد. همچنین پاره شدن رباط ACL و آسیب بسیار شدید به منیسک شما از جمله مواردی هستند که می توانند سبب آسیب به زانوی شما شوند.

بستن زانو برای درمان آرتروز زانو
بستن زانو برای درمان آرتروز

بسیاری از افراد گمان می کنند که تمامی دلایل ابتلا به آرتروز زانو تنها به موارد مختلفی مانند بیماری های قبلی مربوط می شود. لازم به ذکر است که چاقی افراد از عامل ها موثر در آرتروز زانو می باشد که با تاثیر قابل توجهی بر روی زانو شما، سبب ایجاد بیماری آرتروز زانو در شما خواهد شد. تمامی موارد ذکر شده از شایع ترین دلایلی هستند که ممکن است شما را به این بیماری مبتلا کند. بنابراین با رعایت موارد ذکر شده مربوط به آن ها، می توانید تا میزان بسیار زیادی از این بیماری جلوگیری کنید.

از آرتروز زانوی خود پیشگیری کنید

بسیاری از افرادی که به دنبال پاسخ سوالاتی مانند برای درمان آرتروز زانو چه کار کنیم؟ یا برای درمان آرتروز زانو چکار باید کرد؟ هستند، باید قبل از هر چیزی به دنبال پیشگیری از این بیماری باشند. پیشگیری به عنوان بهترین روش ممکن برای جلوگیری از درمان آرتروز مفصل زانو می باشد. درمان آرتروز و ساییدگی مفصل زانو علائم مختلفی را دارد که این علائم باید توسط شما بررسی شود و سپس برای درمان این بیماری اقدام گردد. اگر این علائم در بدن شما قابل مشاهده نبودند، می توانید از روش های پیشگیری با خیالی آسوده استفاده نمایید.

کاهش وزن و داشتن وزن مناسب از اصلی ترین مسائلی به شمار رفته که شما را در پیشگیری از آرتروز زانو کمک خواهد کرد. علاوه بر کاهش وزن، شما می توانید به اصلاح فعالیت های روزمره خود و تغییر آن ها اقدام کنید. اگر فعالیت های شما به گونه ای انجام شود که سبب ایجاد فشار بر روی زانوی شما شود، قطعا شما مبتلا به آرتروز می شوید.

استفاده از وسایل کمکی و بستن زانو نیز می تواند از دیگر روش های پیشگیری از آرتروز زانو شناخته شود. همچنین شما می توانید از مشاوره های مربوط به کنترل وزن استفاده کنید که تاثیر زیادی را در درمان و پیشگیری آرتروز زانو شما خواهد داشت. توجه داشته باشید که بلند کردن اجسام بسیار سنگین، نشستن صحیح و … نیز می تواند در جلوگیری از مبتلا شدن شما به آرتروز موثر باشند. تمامی موارد ذکر شده از اصلی ترین روش های پیشگیری آرتروز به شمار می روند که می توانند توسط شما مورد استفاده قرار بگیرند.

شایع ترین دلایل زانو درد و درمان آرتروز زانو
شایع ترین دلایل زانو درد

درمان آرتروز زانو چیست؟ و چگونه آرتروز زانو را درمان کنیم؟

برای درمان آرتروز زانو چکار کنیم؟، به طور کلی استفاده از تمرینات تقویتی که در گذشته نیز به آن پرداختیم به عنوان ابتدایی ترین روش ها برای درمان آرتروز شناخته می شود. نیاز است که بدانید، درمان آرتروز زانو به وسیله روش های بسیار گوناگونی انجام می گیرد. بنابراین شما باید با هر یک از این روش ها آشنا شوید تا بتوانید میزان کیفیت درمان خود را بالا ببرید. تزریق ژل به عنوان اولین روش پس از نتیجه گرفتن از روش های ذکر شده شناخته می شود که ممکن است پزشک شما از آن استفاده کند.

این نوع از ژل ها دارای غلظت بسیار بالایی هستند و حاوی اسید هیالورونیک می باشند. این نوع از اسید ها به طور طبیعی در مفصل زانو شما نیز وجود دارند. توجه داشته باشید که این اسید میزان لغزندگی مفاصل زانو بر روی یکدیگر را افزایش می دهد. در اثر تزریق این ژل شاهد کاهش فشار وارد شده بر روی استخوان ها خواهیم بود. در نتیجه فاصله لازم میان استخوان ها ایجاد می شود و آرتروز زانو بین می رود.

تزریق PRP برای زانو نیز یکی دیگر از روشهای درمان آرتروز زانو شناخته می شود. در بسیاری از کلینیک های پزشکی، هنگامی که سوال می شود برای درمان آرتروز زانو چه کنیم؟ پزشکان به شما روش PRP را پیشنهاد خواهند کرد. در واقع در این روش سرم هایی وجود دارند که غنی از پلاکت ها هستند. پلاکت ها در بدن انسان نیز وجود دارند که موادی ترمیم کننده برای بافت ها شناخته می شوند. هنگامی که به ترمیم بافت های خود از طریق روش PRP می پردازید، بافت های میان مفاصل مجددا رشد کرده و تقویت می شوند. در چنین شرایطی بیماری آرتروز زانو از شما دور خواهد شد و این بیماری درمان می شود.

روش های درمان آرتروز زانو
روش های درمان آرتروز زانو

آرتروز زانو چگونه درمان می شود؟ روش های جراحی

آرتروز زانو چگونه درمان میشود؟، یکی دیگر از روش های درمان آرتروز زانو، استفاده از روش جراحی برای مفصل زانو می باشد که تاثیر مستقیمی را در درمان شما دارد. در بسیاری از شرایط که بیمار موردنظر از درد شدید مربوط به زانو رنج می برد، پزشک شما ملزم به استفاده از جراحی سرپایی می باشد. نام این جراحی سرپایی آرتروسکوپی بوده که در آن پزشک شما به شکاف کوچکی بر روی زانوی شما اقدام می کند.

در این جراحی آرتروز زانو با شفافیت بسیار بیشتری مورد بررسی قرار می گیرد و از سوی پزشک به صورت جزئی بررسی می شود. در این جراحی پزشک تمام تلاش خود را می کند تا درد را به کمترین میزان ممکن برساند و از طریق شکاف های ایجاد شده شما را درمان کند.

جراحی استئوتومی نیز به عنوان یکی دیگر از روش های درمان آرتروز زانو شناخته می شود که برای درمان پای پرانتزی نیز استفاده می شود. در این بیماری ممکن است گاهی اوقات زانوی افراد خم شود و وزن قابل توجهی بر روی زانو وارد شود. در اثر این مشکل نیاز به جراحی استئوتومی بوده که به وسیله برش های ایجاد شده، مشکل موردنظر شما حل می شود. توجه داشته باشید که در این جراحی شما باید حتما از پزشک متخصص استفاده کنید تا سطح کیفی جراحی خود را بالا ببرید.

بسیاری از بیماران پس از این جراحی از مشکل آرتروز زانو رها می شوند. توجه داشته باشید که علاوه بر این نوع جراحی، گاهی اوقات وابسته به شرایط شما ممکن است پزشک پیشنهاد تعویض مفصل زانو را داشته باشد. در این روش نیز مفصل زانوی شما به صورت کامل تعویض شده و شما از مشکل آرتروز زانو به دور خواهید بود.

تشخیص و درمان آرتروز زانو
تشخیص و درمان آرتروز زانو

آیا آرتروز زانو درمان می شود؟

بسیاری از افراد بر این باور هستند که تمامی روش های مربوط به درمان آرتروز زانو قطعی هستند و شما را از این بیماری دور می کنند. نیاز است که بدانید، روشهای درمان آرتروز زانو بسیار گسترده هستند و روز به روز این روش ها پیشرفته تر می شوند. گاهی اوقات پزشکان به شما پیشنهاد می کنند تا به استفاده از این روش ها برای درمان خود بپردازید، اما توجه داشته باشید که هیچ یک از این روش ها نمی توانند به عنوان روشی قطعی شناخته شوند.

بر اساس گفته های بسیاری از محققین جهانی، تا کنون هیچ روشی به عنوان روش قطعی برای آرتروز زانو کشف نشده است. اما تزریقات و جراحی های مختلف می تواند تاثیرات مثبتی را بر روی این بیماری داشته باشد. بنابراین توجه داشته باشید که شما نمی توانید با استفاده از این روش ها به درمان قطعی خود بپردازید و امکان ناکام ماندن شما در هر یک از این روش ها وجود دارد.

نکاتی مهم در رابطه با درمان آرتروز زانو

قطعا نکاتی وجود دارند که بیماران می توانند با بررسی آن، روند درمان آرتروز زانو خود را با کیفیت بسیار بیشتری دنبال کنند. قبل از هر چیزی پزشکان شما معتقد هستند در صورت مشاهده هر یک از علائم آرتروز مانند خشکی، درد و … که ذکر شد، سریعا به پزشک موردنظر مراجعه نمایید. ممکن است فرسایش آغاز شده در میان مفاصل زانوی شما در ابتدا شرایط سختی را برای شما به وجود نیاورند.

هنگامی که شما با احساس درد های ابتدایی به پزشک مراجعه می کنید، این بیماری را کنترل کرده و آن را رفع خواهید کرد. علاوه بر این مسئله بسیاری از افراد پس از پرسش سوالی مانند برای درمان آرتروز چه کنیم، به پزشک مراجعه می کنند. پیشنهاد می کنیم تا در ابتدا پزشک موردنظر خود را به خوبی مورد بررسی قرار دهید و سپس نسبت به مراجعه خود اقدام کنید.

تمرینات مناسب برای تقویت زانو و درمان آرتروز زانو
تمرینات مناسب برای تقویت زانو و درمان آرتروز زانو

جمع بندی

در این مقاله علائم آرتروز زانو درمان های مختلف آن را بررسی کردیم. در سال های گذشته کلینیک های بسیار زیادی در رابطه با درمان آرتروز زانو تاسیس شده اند که هر یک از آن ها دارای اعتبار خاصی در این زمینه هستند. توجه داشته باشید که استفاده از خدمات یک مجموعه مجرب موجب می شود تا شما سطح کیفی درمان آرتروز کشکک زانو و خود زانو را بالا ببرید. به دلیل اهمیت بالای این بیماری و خطرات مربوط به آن، بهتر است روند درمان آن در بهترین مراجع انجام شود.

برای مشاوره و تعیین وقت فرم زیر را پر کنید.     

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *