درمان آرتروز زانو با سلولهای بنیادی

درمان آرتروز زانو با سلولهای بنیادین

درمان آرتروز زانو با سلولهای بنیادی بهترین روش برای درمان آرتروز زانو به حساب می‌آید. امروزه به لطف پیشرفت علم و تکنولوژی، روش های زیادی به منظور مقابله و همچنین درمان بیماری ها به وجود آمده است. یکی از بیماری های شایع که به طور کلی در سنین پس از چهل سالگی نمایان میشود، آرتروز است. آرتروز یکی از بیماری های مفصلی است که امروزه روش های درمان زیادی برای آن به وجود آمده است.

در ادامه این مقاله قصد داریم تا ضمن آشنایی بیشتر با بیماری آرتروز، روش درمان آرتروز زانو با سلولهای بنیادی را نیز بررسی کنیم. پس در ادامه مقاله همراه ما باشید.

با بیماری آرتروز آشنا شویم !

بیماری آرتروز در واقع نوعی از انواع بیماری های غضروفی و مفصلی است. این بیماری سبب از بین رفتن غضروف های بدن شده و در نتیجه پیشرفت این بیماری، فرد بیمار قادر نخواهد بود تا به خوبی حرکت کند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که بیش از 100 نوع آرتروز مختلف وجود دارد. بر اساس آمار های منتشر شده در وبسایت وزارت سلامت و بهداشت آمریکا، بیماری آرتروز نخستین بیماری عامل ناتوانی در حرکت در این کشور به شمار میرود.

با توجه به مقالات منتشر شده در خصوص درمان آرتروز زانو با روش سلول های بنیادی، دلایل مختلفی میتواند سبب بروز علائم این بیماری شود. از جمله برخی از این عوامل میتوانیم به سبک زندگی نادرست، تصادف، پوکی و شکستگی استخوان و… اشاره کنیم.

درمان آرتروز زانو با سلولهای بنیادی
درمان آرتروز زانو با سلولهای بنیادی

درمان آرتروز زانو با سلولهای بنیادین؛ بهترین شیوه درمان این بیماری!

به زبان ساده میتوان گفت که سلول های بنیادی به سلول هایی در بدن گفته میشود که منشا تولید تمام سلول های موجود در بدن میباشند! دانشمندان کشف کرده اند که با استفاده از این سلول ها، قادر هستند تا سلول های مورد نظر خود را رشد دهند.

به منظور درمان آرتروز زانو با سلولهای بنیادین، ابتدا باید تعدادی از سلول های بنیادی از مغز استخوان فرد بیمار استخراج شود. سپس سلول های بنیادی به قسمت هایی که فاقد غضروف هستند رفته و در آنجا مستقر میشوند. پس از مدتی این سلول ها شروع به تقسیم شدن کرده و سلول های مورد نیاز بدن را تولید میکنند. به این صورت مفاصل تخریب شده، دوباره تولید میشوند.

نکته ای که در خصوص درمان آرتروز زانو با سلولهای بنیادی باید به آن توجه کنید، مدت زمان طول درمان است. به طور کلی طبق آزمایشات انجام شده در کشور آمریکا، مدت زمان طول درمان بیماران در این کشور حداقل 12 ماه بوده است. البته این نکته نیز لازم به ذکر است که با توجه به مصاحبه های انجام شده با متخصصین ارتوپد در مورد این روش درمان، این افراد ذکر کردند که استفاده از سلولهای بنیادی برای درمان آرتروز زانو در حال حاضر به عنوان یکی از بهترین و مطمئن ترین روش های درمان این بیماری به شمار میرود.

درمان آرتروز زانو با روش سلول های بنیادی و نحوه تزریق
نحوه تزریق سلولهای بنیادی برای درمان آرتروز زانو

نحوه انجام تزریق سلول های بنیادی

همانطور که در قسمت های پیشین مقاله نیز به آن اشاره کردیم، ابتدا سلول های بنیادی از فرد بیمار استخراج میشود. به طور معمول سلول های بنیادی از نقاطی مانند استخوان لگن استخراج میشوند. پس از استخراج، نمونه به آزمایشگاه فرستاده شده و به منظور تزریق به درون بدن بیمار آماده میشود.

با توجه به نظر متخصصان ارتوپد، تعداد سلول های بنیادی در یک فرد بزرگسال نسبت به افراد جوانتر، کمتر است. به همین سبب نیز پس از استخراج سلول ها، به آزمایشگاه فرستاده میشوند تا در محیط کشت مخصوص کشت داده شوند و به تعداد مورد نظر برسند. پس از گذشت مدت زمان مورد نیاز که تعداد سلول های بنیادی به حد نصاب رسید، نوبت به تزریق سلول ها به فرد بیمار میرسد.

آمادگی جهت تزریق سلولهای بنیادی برای درمان آرتروز زانو

قبل از شروع دوره درمان آرتروز زانو با سلولهای بنیادی لازم است تا بیمار نکاتی را رعایت کند. به طور معمول قبل از انجام هرگونه عمل جراحی، بیمار باید تا چند روز قبل از انجام عمل، از مصرف دارو های رقیق کننده خون یا مواد غذایی رقیق کننده نیز خودداری کند. همچنین در صورتی که فرد بیمار در طول مدت 14 روز اخیر دچار تب شدید بالای 38 درجه شده است، باید قبل از انجام تزریق به دکتر مربوطه شرایط خود را اعلام کند.

مزایای استفاده از سلول های بنیادی در درمان آرتروز

در صورتی که تا بدین جای مقاله همراه ما بوده باشید، احتمالا این سوال برای شما عزیزان به وجود آمده است که چرا باید از سلول های بنیادی به منظور درمان بیماری آتروز استفاده کنیم؟ در جواب این سوال باید خدمت شما عزیزان عرض کنیم که پس از تزریق سلول های بنیادی به زانوی فرد بیمار، درد زانو به طور چشمگیری کاهش پیدا میکند.

همچنین که در طول دوره درمان آرتروز زانو با سلولهای بنیادی فرد به مرور توانایی حرکتی خود را باز خواهد یافت. به طوری که بیمارانی که موفق به شکست این بیماری با استفاده از سلول های بنیادی شدند بیان کردند که پس از شروع دوره درمان، توانستند در مدتی نه چندان زیاد توانایی حرکتی خود را به مرور زمان به دست آوردند.

از دیگر مزایای درمان بیماری آتروز با استفاده از سلول های بنیادی میتوانیم به کاهش آسیب دیدگی اعصاب اشاره کنیم. یکی از خطراتی که بیماران مبتلا به آرتروز در خطر آن هستند، احتمال آسیب دیدگی اعصاب آنها میباشد. در این روش درمانی خطر آسیب دیدگی اعصاب بیماران بسیار کاهش یافته است.

درمان آرتروز زانو با سلولهای بنیادین
درمان آرتروز زانو با سلولهای بنیادین

سخن آخر | درمان آرتروز زانو با روش سلول های بنیادی

در این مقاله سعی کردیم تا شما عزیزان را بیشتر با روش درمان آرتروز زانو با سلولهای بنیادی آشنا کنیم. دقت داشته باشید که پس از انجام تزریق، باید از بلند کردن اجسام سنگین خودداری شود. ضمن اینکه توصیه میشود تا پس از انجام تزریق بیمار تا چند روز به طور کامل استراحت کند.

قرار دادن کمپرس های یخی در محل تزریق، اجتناب از انجام کار های سنگین و عدم حمام کردن یا ورود به جکوزی نیز از دیگر مواردی است که پس از انجام تزریق سلولهای بنیادی برای درمان آرتروز زانو باید مورد توجه قرار گیرد. همچنین توصیه میشود که پس از انجام تزریق، از محل زخم به منظور جلوگیری از برخورد با اشیای مختلف محافظت شود. دستورات غذایی مربوط به پس از انجام عمل را نیز میتوانید از پزشک مربوطه دریافت کنید. امیدواریم که این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد.

برای مشاوره و تعیین وقت فرم زیر را پر کنید.    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *